تلفن : ۴۱۹۴۳
۰۲۱-۹۱۰۰۸۸۰۸
info @ pardisnoorsalamat
آدرس : خیابان انقلاب ، خیابان ابوریحان ، تقاطع شهدای ژاندارمری ، شماره ۲۸ فکس : ۶۶۴۸۲۵۰۹ تلگرام : ۰۹۱۹۸۰۱۶۴۰۰
کلینیک آمبولیزاسیون ورید پورت جهت افزایش حجم بافت سالم کبد


کبد

کبد بزرگترین عضو بدن و در قسمت بالا و راست شکم ، در پشت دنده ها قرار دارد . این عضو از دو قسمت عمده به نام لوب راست و چپ تشکیل شده که لوب راست از لوب چپ بزرگتر می باشد .
خونرسانی به کبد از طریق دو رگ بزرگ به نامهای ورید پورت و شریان کبدی صورت میگیرد . کبد عضوی مهم و دارای عملکردهای متنوعی است .

 

سرطان کبد

سرطان کبد رشد خارج از کنترل سلولهای بد خیم در کبد می باشد . سرطان کبد ممکن است به طور اولیه از سلولهای غیر طبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشاء گرفته و یا از کسترش سرطان عضوی دیگر به کبد ناشی می گردد . ( متاستاز ) .

شایعترین این متاستازها به کبد عبارتند از سرطانهای رکتوم , کولون , ریه , پستان , پانکراس , مری و پوست ( ملانوم بد خیم ) .
سرطان کبد در همه سنین ممکن است بروز کند ولی در مردان بالای 60 سال شایع تر است .

 

 

علائم شایع

– کاهش اشتهاو کاهش وزن
– وجود توده دردناک در طرف راست بالای شکم
– درد قسمت قسمت فوقانی شکم
– تب خفیف ,معمولا زیر 38/3 درجه سانتیگراد
– زردی چشمها و پوست
– تورم شکم در اثر تجمع مایع
–  خواب آلودگی


علل

علت بروز سرطان ناشناخته می باشد . این سرطان در جمعیت هایی که میزان بروز هپاتیت ویروسی و سایر بیماریهای مزمن کبدی در آنها بالاست شایع تر است
بعد از انجام مراحل تشخیص سرطان , پزشک گزینه های مختلف درمان را بررسی می کند . درمان های مختلف سرطان  کبد بر اساس نوع سرطان و میزان گسترش آن است .
سرطان کبد اولیه در مراحل ابتدایی و بعضی تومور های ثانویه  را می توان باروشهای زیر کنترل و تا حدودی درمان نمود .

 

جراحی تومور

 

رادیوفرکوئنسی تومور


کرایو ابلیشن تومور

 

امبولیزاسیون مستقیم شریان تومور

 

 لوبکتومی کبد

 

پیوند کبد

 

شیمی درمانی عمومی

 

رادیوتراپی

 و اخیرا درمان جدید به روش امبولیزاسیون ورید پورت جهت افزایش حجم بافت سالم کبد 


اولویت های درمان

پیشنهاد اول جهت درمان موفقیت آمیز , جراحی و بیرون آوردن کل تومور می باشد که در صورت امکان بهترین گزینه می باشد . در صورت عدم امکان جراحی استفاده از روش های مختلف , نظیر استفاده از جراحی گرمایشی (تخریب ضایعه با امواج رادیویی RF.A) جراحی سرمایشی (Cryoablation),  شیمی درمانی عمومی  , شیمی درمانی موضعی (Embolization ) , رادیو تراپی و تزریق الکل و یا پرتو درمانی سایبر نایف تومور پیشنهاد می شود .
در بعضی موارد ممکن است کل کبد برداشته شود و یک کبد پیوندی جایگزین شود . در موارد پیشرفته تر  شیمی درمانی بهمراه بعضی روشهای درمانی دیگر پیشنهاد می شود که نتایج بهتری در بر خواهد داشت .

 

امبولیزاسیون ورید پورت جهت افزایش حجم بافت سالم کبد

عملکرد کبد در بدن انسان با حجم 30% بافت سالم امکان پذیر می باشد . در صورتیکه تومور یا متاستازهای کبدی در یکی از لوبها (چپ یا راست) مشاهده شود, می توان از این روش جهت درمان استفاده نمود . بدین ترتیب که ابتدا توسط تصویربرداری سی تی اسکن حجم لوب سالم کبد اندازه گیری می شود . اگر اندازه حجم بافت سالم بیش از 30% باشد , شرایط لوبکتومی بدون انجام امبولیزاسیون  امکان پذیر می باشد . در صورتیکه حجم بافت سالم از حجم کل کبد کمتر از 30% باشد امبولیزاسیون ورید پورت جهت مسدود کردن ورید لوب درگیر (متاستاتیک) انجام می شود . که این عمل باعث افزایش جریان خون در بافت لوب سالم و در نهایت بعد از 4 تا 6 هفته باعث بزرگ شدن حجم بافت لوب سالم می گردد.
جهت تائید این مطلب انجام سی تی اسکن مجدد و ارزیابی حجم بافت سالم کبد لازم می باشد . پس از ارزیابی مجدد , بیمار آماده عمل لوبکتومی می گردد. که این روش در درمان و کنترل بیماری سرطان بسیار موثر می باشد .

 


روش انجام امبولیزاسیون ورید پورت

پس از انجام تصویربرداری و آزمایشات لازم , ابتدا تحت هدایت دستگاه تصویربرداری , ورید پورت مشخص شده و سوزن مخصوص بصورت مستقیم از سطح پوست وارد ورید مورد نظر کبد می گردد.
پس از قرار گیری سوزن در محل مناسب , ترکیب مواد مسدود کننده بداخل ورید انجام می شود که این عمل باعث انسداد ورید پورت و عدم خنرسانی و در نهایت کوچک شدن بافت ناسالم و بزرگ شدن بافت سالم در لوب مقابل می شود که تمامی این اعمال برای آماده شدن کبد جهت لوبکتومی بافت متاستاتیک می باشد.

لطفا توجه کنید

جهت انجام این عمل حتما لازم است بیمار تحت نظر پزشک جراح ( سرطان یا دستگاه گوارش ) باشد که بعد از انجام امبولیزاسیون , بلافاصله جراحی انجام شود .

 


آمادگیهای لازم جهت انجام امبولیزاسیون

– انجام سی تی اسکن جهت ارزیابی حجم کبد
– انجام تستهای کبدی
– انجام تست انعقاد خون
– همراه داشتن مدارک قبلی (سی تی اسکن , ام ار,ای و …)
– ناشتایی به مدت 6 ساعت قبل از عمل
– استحمام وزدودن موهای زائد کشاله ران راست
– حضور یک همراه جهت انجام امور اداری و و همراهی بیمار

توجه کنید

*** معمولا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود و بیمار 3 تا 4 ساعت پس از عمل مرخص می باشد . گها ممکن است برحسب وضعیت و صلاحدید پزشک معالج بیمار نیاز به بستری شدن به مدت 24 ساعت باشد .